Húsvét volt, megint minden a tojásokról és a nyulakról szólt. A nyúl egy kicsit bonyolultabb sztori, de a tojás amennyire egyszerű alapanyag, annyira kevesen tudnak vele megfelelően bánni.
Beszerzés
Persze először be kell szerezni, és nagyon nem mindegy, hogy milyen tojást vásárolsz. Ha van akkora mázlid, hogy megbízható házi tojást tudsz szerezni, akkor azt becsüld meg, és még a héten küldj egy csokor virágot vagy egy üveg italt a forrásodnak, legmélyebb tiszteletedet kifejezve. Mert hogy rendes tojást kapni nem lehetetlen, de keresni kell.
A legfontosabb, amit a vásárlásnál meg kell nézned, az a tojásokon található felirat. Nem, nem a dobozon, mert ott mindenféle marketing szöveg van szép képekkel, de azoknak inkább ne dőlj be.
Téged egy dolog érdekel legjobban a feliratból, mégpedig a legelső szám, ami a kisállat tartásának a módját jelöli. Az utána következő két betű a származási országot jelzi, lehetőleg magyart vásárolj, legalább ebben tartsunk össze, ha már az ország többi része olyan, amilyen..
- Ha nincs jelölés a tojáson, akkor az háztáji tojás, csak akkor vedd meg, ha megbízható forrásból származik.
- 0 - Bio. Drága, de ha van pénzed akkor ezt vásárold, persze kóstolj végig több terméket, melyiknek van a legjobb íze. Természetes takarmányon nevelkednek, semmi műanyag, futkorásznak a szabad levegőn.
- 1 - Szabad tartás. Nehéz beszerezni, ha sikerül, akkor ezt szintén nagyon becsüld meg.
- 2 - Mélyalmos. Ha az előbbi kettőt nem tudod beszerezni vagy annyi tojást eszel, hogy ha biot vennél elzárnák a gázt, akkor erre van szükséged. Árban elenyésző a különbség a hármas jelzéssel ellátottal. Nincsenek összezsúfolva a madárkák, szalmába tojnak, tudnak mozogni, majdnem olyan mintha boldogan élnének.
- 3 - Ketreces. Mostanában változtak a szárnyasok tartására vonatkozó előírások, talán már nincsenek egymáshoz hozzásimulva egy apró ketrecben és nem egymás ürülékét eszik, de az a szerencsétlen állat soha egy percet nem élt boldogan, csak vegetált, ez pedig a tojás ízén érezhető. Kerüld el, amúgy sem szeretjük a boldogtalan állatokat, hátmég azokat, akik ezt művelik velük.
(hármas jelzéssel ellátott tojás. inkább kerüld el!)
Nagyjából ennyit kell tudnod első körben. Illetve még annyit, hogy hogyan főzd meg az a szerencsétlen tojást, hamár nagynehezen beszerezted.
Így főzd meg
Most, hogy húsvétkor megint rájött mindenkire a tojásevés, rengeteg helyen láttam helytelenül elkészített főtt tojásokat. Nem, nem igazán jó, ha a sárgája beszürkül. Még akkor sem, ha a szuper sonkalében főzted meg. Azt amúgy is használd fel inkább alaplének, a tojás pont jó lesz vízben főve is.
(lehet akármennyire szépen megkomponált a tányérod, ha a tojás nem jól van elkészítve, akkor tönkrevágja az egészet)
Tehát fogd a tojást és egy kisebb fazékban tedd fel hideg vízben. Ha felforrt, zárd el a gázt, villanyt, akármit, rakjál rá fedőt, és 10 percig hagyd békén. Utána jéghideg vízbe tedd, amíg ki nem hűl. Láss csodát gyönyörűen le fog jönni a héja, és a sárgája a nevéhez méltó színben fog pompázni.
Próbáld ki, és ezentúl így csináld!
De most, hogy kicsit tojásoztunk, a következő posztban pár reggeli tojásételt olvashatsz, hogy ne mindig reggelizőhelyeken (amikből alig van, és gagyik is) töltsd a vasárnap délelőttödet.